Ergonomiczne stanowisko pracy krok po kroku

1. Ustawienie monitora/laptopa i krzesłam na właściwej wysokości

Monitor powinien być umieszczony prostopadle do użytkownika w odległości między 40 a 75 cm od twarzy. Dokładna odległość będzie zależała od wielkości ekranu, używanych programów oraz indywidualnych cech fizycznych użytkownika, takich jak wada wzroku. Gdy patrzymy na ekran, nie zmieniając pozycji głowy, powinniśmy być w stanie widzieć całą jego powierzchnię i swobodnie czytać znajdujące się na nim informacje.

2. Pozycji rąk na klawiaturze i przy pracy z myszką

W trakcie pracy ręce powinny być zgięte pod kątem prostym lub lekko rozwartym (kąt między ramieniem a przedramieniem), dłonie płasko. Aby uzyskać taką pozycję powinniśmy wcześniej zadbać o odpowiednią regulację wysokości siedziska krzesła. Podkładki ergonomiczne pod mysz i przed klawiaturę umożliwiają zachowanie neutralnej, bez ucisku w obrębie nadgarstka, pozycji dłoni w trakcie pracy. Pamiętaj, aby korzystając z podkładki podpierać dolną część dłoni a nie bezpośrednio nadgarstek.

3. Dokumentów niezbędnych do pracy

Dokumenty powinny się znaleźć po stronie oka dominującego albo bezpośrednio przed użytkownikiem pomiędzy klawiaturą a ekranem na odpowiedniej wysokości zmniejszając ilość ruchów głowy. Zastosuj odpowiednie podstawki wolnostojące lub wbudowane w podstawy pod laptop/monitor.

Postaw na dobrze zorganizowane miejsce pracy – potrzebne narzędzia do pracy trzymaj w zasięgu wyciągniętej ręki.

4 strefy ergonomiczne, dzięki którym poprawisz komfort pracy